Kontrastní obrázky pro nejmenší děti

Pro své miminko si můžete vyrobit vlastní kontrastní obrázky, které děti zaujmou již od druhého týdne od narození a stimulují jejich rozvoj. 

Jak vidí děti?:

1. měsíc – dítě vidí asi na 20-30 cm, přitahují ho lesklé plochy a hodně pozoruje světlo/stín. Lépe vnímá vzorované plochy.

2. měsíc – dává přednost černobílým pruhům (vodorovným i svislým), začínají ho zajímat obličeje.

2.-3. měsíce – upoutá ho červená a bílá barva, ze vzorů hlavně soustředěné kružnice a spirály.

3.-4. měsíce – sleduje i nepravidelné oranžové a červené tvary.

4.-5. měsíců – dítě začíná vnímat modrou barvu. Nalákají ho zrcátka.

5.-6. měsíců – začíná mít zájem o další barvy, hlavně žlutou a tvary.

6.-7. měsíců – dítě začíná používat obě oči, mělo by zvládnout konvergenci (sledování přibližujícího se předmětu až ke kořeni nosu = šilhání dovnitř).

Obrázky ke stažení zde.

Návod: Přiložený obrázek vystřihněte a nalepte na červenou podkladovou plochu. Na červených okrajích z boku procvakněte dírky na protažení provázku a na horním červeném okraji vytvořte další otvory pro protažení provázku jako vlásků či vousů (nemusíte). Celý výtvor připevněte k postýlce vašeho miminka. Obrázek má za úkol stimulovat zrak a dítě za ním bude otáčet hlavičku proto je dobré vytvořit si podle našeho vzoru ještě jeden podobný, který přivážete na druhou stranu postýlky. Miminko se tak bude dívat na obě strany. Je možné obrázek na obou stranách střídat nebo ho pověsit do čela postýlky a využít ke zvedání hlavičky v poloze na bříšku. Stejně poslouží i kontrastní černobílá leporela, která můžete svému robátku půjčit třeba v knihovně 🙂 Obrázek z postýlky sundejte, jakmile děťátko začne brát věci do svých rukou.