Kontrastní obrázky pro nejmenší děti

Po devíti měsících v temnotě je miminko najednou ve světě plném světla a barev. Zrak, který dosud nemuselo používat má vyvinutý ze všech smyslů nejméně.

Pro své miminko si můžete vyrobit vlastní kontrastní obrázky, které děti zaujmou již od druhého týdne od narození a stimulují jejich rozvoj.

Jak miminka vidí?
1. měsíc – dítě vidí asi na 20-30 cm, hodně pozoruje světlo/stín. Pozoruje okraje objektů, kde se stíny lomí. Lépe vnímá vzorované plochy, než plochu jednolitou. Zatím vidí jen černobíle. Jeho favoritem bude vzor šachovnice. Pastelové barvy se mu slijí v šedou skvrnu a nebudou pro něj zajímavé.

2. měsíc – miminko sleduje černobílé pruhy (vodorovné i svislé) a neodolá velkým vzorům, zajímají ho obličeje, pokud jsou v jeho dohledové vzdálenosti. Obrysy vidí jasněji. Pokud mu do postýlky dáte obrázky bude se na ně dívat. Používejte obrázky hodně kontrastní, ideálně černo-bílé.

2.-3. měsíce – upoutá ho červená a bílá barva, ze vzorů kromě pruhů a šachovnice i
soustředěné kružnice a spirály. Pokud má miminko obrázek v kontrastním černém nebo tmavém prostředí, bude ho lépe vnímat. Můžete mu obrázek položit před tmavou plochu. Vnímá už vnitřní části obličeje, na obrázku uvidí nos, pusu a upoutají ho výrazné oči.

3.-4. měsíce – Barvy má nejraději v jasných a zářivých sytých odstínech. Leporelo, na které se miminko rádo dívá, můžete použít jako lákadlo ke zvedání hlavičky v poloze na bříšku. Obrázky v postýlce umisťujte na obě strany, aby miminko otáčelo hlavičku na rovnoměrně.

4.-5. měsíců – Polovinu svého bdění stráví pozorováním okolí. Děti už dokáží předmět, který vidí uchopit do ruky, myslete na to i při výběru obrázků a knih do postýlky. Měly by to být knihy vhodné ke kousání a poslintání. To, samozřejmě, nevylučuje společné prohlížení z knih méně vhodných, které drží předčítající rodič mimo dosah šátrajících ruček.

5.-6. měsíců – začíná mít zájem o další barvy, můžete mu rozšířit nabídku i o nové
zajímavé tvary. V tomto období miminko dokáže zaostřit na jakoukoli vzdálenost a podívat se všemi směry, také už mají děti schopnost dobře vidět barvy, i když ještě ne tak dobře jako dospělí.

6.-7. měsíců – dítě začíná používat obě oči, mělo by zvládnout konvergenci (sledování přibližujícího se předmětu až ke kořeni nosu = šilhání dovnitř). Zvládá již složitější obrázky, je dobré mu vyprávět, co na obrázku vidí. I když příběhu nerozumí, vnímá melodii hlasu, rytmus čtení a vaši pozornost. Společné chvilky s knihou vás sblíží. Od šesti měsíců vaše dítě začíná rozlišovat rozdíly v pastelových barvách.

Roční dítě – používá průměrně 5-10 jednoduchých slov, kterými popisuje nejběžnější situace. Jde o slova o dvou, maximálně třech slabikách, zhusta zkomolená. V tomto věku nezanedbejte předčítání z knížek, děti milují už nejen obrázky, ale i jednoduchá říkadla a básničky, která se dají doprovodit pohybem, hraním a ukazováním. Získají tak potřebnou pasivní slovní zásobu a lásku ke knihám, která je bude doprovázet celým dětstvím.

Ilustrační video jak děti vidí.

Karty a hračky, které dítě stimulují najdete například zde.
Na knižním trhu najdete kontrastních knížeček už úctyhodné množství.

Doporučené stimulační programy např. na webu EDA PLAY.
Jiný názor si můžete přečíst zde

Zdroje: (převzato ze stránek Americké akademie oftalmologie; autor: Kierstan Boyd)
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/baby-vision-development-first-year
https://sancedetem.cz/vyvoj-oka-videni
https://www.sapito.cz/blog/jak-vidi-novorozenec

Obrázky ke stažení zde.

Návod: Přiložený obrázek vystřihněte a nalepte na červenou podkladovou plochu. Na červených okrajích z boku procvakněte dírky na protažení provázku a na horním červeném okraji vytvořte další otvory pro protažení provázku jako vlásků či vousů (nemusíte). Celý výtvor připevněte k postýlce vašeho miminka. Obrázek má za úkol stimulovat zrak a dítě za ním bude otáčet hlavičku proto je dobré vytvořit si podle našeho vzoru ještě jeden podobný, který přivážete na druhou stranu postýlky. Miminko se tak bude dívat na obě strany. Je možné obrázek na obou stranách střídat nebo ho pověsit do čela postýlky a využít ke zvedání hlavičky v poloze na bříšku. Stejně poslouží i kontrastní černobílá leporela, která můžete svému robátku půjčit třeba v knihovně 🙂 Obrázek z postýlky sundejte, jakmile děťátko začne brát věci do svých rukou.