PRO RODIČE

Milí rodiče, na těchto stránkách jsme si pro vás připravili několik málo rad a informací, které by vám měly přiblížit nejenom tento projekt, ale také vůbec důležitost čtení pro vývoj vašeho milovaného potomka. Stránka ovšem neslouží jako učební pomůcka či jako plnohodnotný zdroj informací, ale pouze jako inspirace, kterou si můžete rozšířit tím, že navštívíte své místní pobočky knihoven (mapa zúčastněných knihoven se nachází níže), kde vám nejenom se vším rádi pomůžou, ale kde také naleznete projektové balíčky, jež obsahují relevantní informace, zábavné pomůcky atd.

PROČ JE ČTENÍ DŮLEŽITÉ?

Milá maminko, milý tatínku!
Blahopřejeme Vám k narození Vašeho děťátka. Přejeme Vám i jemu hodně zdraví, štěstí a všechno dobré do života.

Vaší snahou je, aby Vaše dítě bylo zdravé, silné, šťastné a spokojené, aby se dobře rozvíjelo, umělo komunikovat s okolním světem a bylo v něm úspěšné. Chcete být dobrými rodiči a připravit mu co nejlepší start do života. Rádi bychom Vám k tomu trochu pomohli.

Dětští psychologové a neurologové, pedagogové i logopedi stále častěji zdůrazňují, že intenzivní slovní komunikace a čtení (předčítání) dětem již od kojeneckého věku vede u nich později k lepší gramotnosti a větší představivosti i bohatší slovní zásobě. Pokud se tedy s dětmi hodně mluví a čte již v průběhu prvních tří let jejich života, kdy se jejich řečové centrum

intenzivně rozvíjí, děti dříve mluví, čtou i píší, jsou lepšími čtenáři a později i studenty. Vyhnou se tak eventuálním problémům s vnímáním a chápáním mluveného slova či potížím s vyjadřováním, které může způsobovat nahrazování verbální (slovní) komunikace komunikací vizuální (obrázky, filmy, televize, tablety…). Viz např. články z této oblasti:

Deník: Rodiče jim nečtou, školáci neumějí pořádně mluvit

nebo

Děti, kterým se čte i v kojeneckém věku jsou prý geniálnější

Děti sice v raném věku nemluví, ale velmi intenzivně a jakoby „mimochodem“ se učí spoustu věcí. Pokud tedy nejmenším dětem hodně čtete a povídáte si s nimi, připravujete jim jednoznačně lepší start do života. A právě k tomu Vám nabízíme svou pomoc Předčítánkovým balíčkem, který jste právě dostali. Najdete v něm knížku pro své děťátko, trochu čtení pro sebe a další užitečné dárky, například možnost stáhnout si pro děťátko zvukovou knihu apod. Ať je Vaše společné objevování světa co nejhezčí a nejúspěšnější!

Vaše knihovna a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP)