OHLASY
Rodič a vedoucí katedry českého jazyka
Knížky jsou u nás doma všude, takže když se nám narodily děti, aktuálně má Františka 6 let a Toník skoro 2 roky, bylo jasné, že knihovna nám pomůže vyřešit „prostorový problém“. Knihy se totiž z knihovny nejen půjčují, ale hlavně se musejí vracet! My i děti máme průkazky, Toník dostal na vítání občánků svůj Bookstart, což je podle mě ten nejlepší dárek! Do knihovny se snažíme chodit společně aspoň jednou za měsíc. Je to vždycky svátek a užijeme si to, včetně něčeho dobrého cestou domů. A poslední tipy, které chytily i tatínka, když večer uspává Toníka – Malá zebra ztratila svoje proužky (Jedda Robaardová) a samozřejmě Bing, prasátko Peppa a jejich ztřeštěné příhody. Ve vedlejším pokoji současně uspává manželka Františku – na stolku jsem zahlédl otevřenou krásnou knížku Frida Kahlo a její animalitos (Monica Brownová). Až ji holky přečtou, ještě si ji půjčím na usínání já.
Doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D., vedoucí katedry českého jazyka, obor činnosti: historická gramatika, onomastika, psaní textů, čeština pro cizince, filmový klub
Radní města Uherské Hradiště
Dnes ráno jsem měla vskutku radostný telefonický hovor – volající, obyvatelka Uh. Hradiště, vyslovila veliké poděkování a uznání za projekt S knížkou do života! Před 3 lety jsem jejího vnuka na radnici přivítala jako nového občánka Hradiště a ona byla obřadu přítomná. Dnes mi upřímně přiznala, že když tehdy slyšela, co KBBB věnuje novým občánkům, tak byla skeptická, jestli je to „to pravé ořechové“. Dnes, po třech letech, patří její vnuk Maxim H. k pravidelným čtenářům KBBB, s maminkou si chodí půjčovat knížky a rád je čte!!! Požádala mne, abych tlumočila poděkování knihovně, takže tak činím. Věřím, že potěší (děvčata z dětského Maximka určitě znají…)
PhDr. Blanka Rašticová, radní města Uherské Hradiště
Rodič
„Se synem jsme do knihovny přišli poprvé někdy kolem třetího měsíce, kdy nám byl v rámci programu Setkání miminek představen projekt S knížkou do života a dozvěděli jsme se, že Městská knihovna Sedlčany pořádá dopolední program pro rodiny s dětmi (0-3 roky). Hned následující měsíc jsme knihovnu navštívili ještě jednou na druhém Setkání miminek a od té doby každý měsíc bedlivě sleduji Facebookové stránky Městské knihovny v Sedlčanech a natěšeně očekávám upřesnění data pro navazující program pro „mrňousky“. Byla jsem velice překvapena, jak bohatý program se nechá pro tak malé děti připravit a hlavně z toho, jak syn báječně od tak útlého věku reagoval. Knihovnice je pokaždé fantasticky připravená na hodinový program, který je nabitý od začátku do konce. Nejde jen o nějaké předčítání a pasivní účast, ale děti i rodiče jsou plně zapojeni do děje knihy, která dává téma každému setkání. Četba, říkanky, zpívání, pohybové aktivity bývají doplněné kulisami a dokonce i převleky jak pro děti tak i rodiče. Děti jsou nadšené, radostně plní úkoly a odpovídají na otázky, stejně jako klidně sedí a poslouchají čtený text. Tuto aktivitu máme moc rádi, protože nám oběma mnoho přináší – setkání s dětmi, podobně naladěnými dospěláky, mluvené slovo, zábavu, nové básničky a písničky.“
Martina M.
Rodič
„Moc bych Vás chtěla pochválit za krásné programy, které děláte pro děti. Je to pro děti super zpestření. Dcera se tam vždy moc těší. Našla si tam i další kamarády. Programy jsou moc hezké, krásně dělané i pro nejmenší děti. Některé básničky, písničky, zvířátka, nebo různé příběhy si pak dcera doma zpívá, nebo říká. Moc se tam vždy těší. Určitě dětské programy pomáhají k rozvoji dítěte. Krásné jsou i páteční výtvarky a páteční programy pro děti. Zimní pátky u nás mají vždy automaticky děti spojené s knihovnou. A nejen páteční programy pro děti, ale i všechny ostatní akce pro děti jsou moc hezké. Budeme se těšit na další akce od knihovny.“
Markéta B.
Rodič
„Já i moje dcerka chodíme do sedlčanské knihovny rády. Verunce bude brzy 5 let a je odmalinka zvyklá do knihovny chodit a knihy si půjčovat a velmi ráda se účastní speciálních programů, které paní knihovnice z dětského oddělení připravují. Páteční odpoledne u nás tradičně patří návštěvě knihovny, kde se nejdřív děti musí trošku koncentrovat při poslouchání pohádek, či u divadla, potom se vyřádí u tematické výtvarky a nakonec si mohou ještě pohrát v dětském koutku… A to vše za obdivuhodné péče a trpělivosti, kterou mají vlastní paní Budková a paní Roškotová. Jsem velmi vděčná za tuto jejich práci, kterou obě dělají s velkým citem. Za vším je vidět ta spousta přípravy, kterou musejí podniknout, aby vše připravily, poté děti zaujaly a ještě nakonec vše uvedly do pořádku, když malí umělci dokončí svou činnost. Ačkoliv my osobně jsme v loňském podzimu ze zdravotních důvodů často na akcích knihovny chyběly a letošní jaro zase bylo poznamenáno výjimečným stavem, přesto moje dcerka stále na tyto akce a programy vzpomíná a těší se na další. Jsem ráda, že díky těmto velmi hezkým vzpomínkám, je pro moji dceru knihovna místem, kam chodí s nadšením. Místem, kde se cítí dobře a kde spokojeně. Místem, kde tráví ráda svůj čas. A to je tím nejlepším předpokladem pro to, aby tam chodila dál a knihy nebrala jako nutné zlo, které je třeba jen zapsat ve škole do čtenářského deníku, ale jako cenné a krásné obohacení života.“
Věra P.
Rodič
Vážené knihovnice/ Vážení knihovníci, ráda bych z pozice rodiče napsala svůj názor na Bookstart v HK ve Wonkově ulici, který se svými dětmi již od prvního setkání navštěvuji. Jako speciální pedagog mohu na Bookstart nahlížet i jinak než běžný rodič, a proto jsem se Vám rozhodla napsat. Velmi se mi líbí zapojení hudebních složek: zpívání úvodní písně, rytmizace básní či využívání Orffových hudebních nástrojů. Řekla bych, že všechny děti milují hudební nástroje a díky nim udrží pozornost déle. A na ty moje děti to tedy platí obzvlášť. Povídka, představení knihy, popisování emocí, poznávání barev atd. zpočátku působilo někdy jako improvizace, ale za dobu konání už je vidět ohromná cesta, spolupráce a vychytání překážek. Pohybová složka je pro mého aktivního klučina záchrana, kdy se může trošku protáhnout, avšak po ní už se nedokáže soustředit nebo rychle zklidnit, aby mohl dál něco tvořit. Největší kámen úrazu v Bookstartu v Hradci Králové, který byl do současné doby pro děti do 3 let bylo tvoření. Podotýkám, že ne vždy! Ale párkrát se nám stalo, že tvoření můj tenkrát dvouletý klučina nedal. A to je zvyklý doma neustále něco tvořit. Činnost nebyla adekvátní a pozornost po 30-40 minutách neudrží většina dětí tohoto věku. Jako doporučení bych raději umístila tvoření před pohybové hry. Závěrem jsem si položila otázku: Jak na tom děti jednou budou s čtenářskou gramotností? Před dětmi bych odpověděla, že určitě dobře a chyběl by mi na to ten správný pohled. Při dětech jsem pochopila, jaký vliv mají rodiče na spolupráci a na tvorbě základů, protože mohu porovnávat jiné rodiče, které nečtou, nevedou ke knížkám a nahrazují elektronikou. Pokud rodiče či prarodiče trochu podají pomocnou ruku, tak věřím, že by to mohlo vést na správnou cestu vybudování dobrých základů čtenářské gramotnosti. Na závěr bych chtěla celému týmu Bookstart v HK poděkovat. Sleduji Bookstarty i v jiných městech (na facebookových stránkách) a každé město to vede jinak. Z mého pohledu si Hradec vede velmi dobře. Obě moje děti se vždy do knihovny těší a věřím, že díky společnému snažení (my jako rodiče + knihovníci bookstart) budou děti stále knížky zbožňovat a vyhledávat, což bude mít vliv jednou i na učení. Za nás Vás můžeme jedině doporučit a chválit.
S pozdravem
Lída H.
Rodič
„Poprvé jsme v rámci projektu Bookstart dorazily do knihovny s dcerou ve věku cca jejích 6 měsíců. Myslím, že z počátečního setkávání s ostatními dětmi podobného věku se naše cesty do knihovny staly velmi příjemně stráveným časem pod vaším milým vedením, ve společnosti knih a příběhů z nich, které dětem krásně a vynalézavě zpřístupňujete. Nedokáži posoudit, kde přesně se bere láska ke knihám, ale jedním jsem si jistá – nás neminula a za to posílám velké díky i vám! Věřím, že na tom máte svou zásluhu. Pokud bude v možnostech knihovny tato setkání organizovat, budu ráda.“
Jana K. s Valinkou
Knihovna města Ostravy
S knížkou do života je projekt mého srdce. Z mého osobního pohledu projekt smysluplný, který udělá radost na mnoha místech. Kromě krásných zážitků při předávání sad rodičům, mně osobně přinesl víru v to, že dobrá věc se může přesto podařit, když se sejdou lidé, kteří mají společný cíl, ale téměř žádné prostředky. Vždyť na začátku byla pouhá myšlenka ukázat rodičům kouzlo společného čtení a dnes máme k dispozici báječný balíček pro malé děti a nově i pro ty větší. Zapojují se další knihovny, projekt zaujal sponzory i úřady a pevně věřím, že jejich počet i výše podpory se bude dále navyšovat. A jednou opravdu každé novorozené dítě dostane svoji první knížku hned při narození a rodiče si s radostí a láskou budou číst se svými mrňaty. A k tomu nám dopomáhej knihovnická soudržnost a SKIP.
Mgr. Miroslava Sabelová, ředitelka Knihovny města Ostravy
Knihovna města Hradce Králové a ohlédnutí za projektem Bookstart
S projektem Bookstart jsme se poprvé setkali na jaře roku 2018. Vítání nových občánků se v Hradci Králové konalo již několik let v loutkovém divadle Drak. Od dubna 2018 se tak do velice milého programu přidala se svou účastí a přáním novým občánkům i knihovna. Toho roku jsme přivítali kolem 600 malých Hradečánků a rozdali jim dárkové sety obsahující metodiku pro rodiče, Předčítánkovo leporelo a námi vybranou doporučenou četbu pro chvíle společného čtení. Nechyběla ani pozvánka do knihovny s nabídkou nejrůznějších aktivit, kterých se lze v ústřední půjčovně pro děti zúčastnit. V širokém portfoliu našich akcí však programy pro nejmenší čtenáře dosud chyběly. Proto nás velmi oslovila i jedna z podmínek projektu, a to uskutečnit minimálně čtyřikrát do roka setkání přivítaných občánků a jejich rodičů.
Založili jsme tedy Klubík Rybička a pro velký zájem se z původních čtvrtletních setkání staly pravidelné měsíční akce, které navštěvují desítky nejmenších čtenářů a jejich rodičů. Právě tato společná setkání prošla velkými změnami. Nejprve jsme setkání pojali jako divadelní představení známých pohádek. Následně jsme několik setkání věnovali povídání o ročních obdobích, oslavách různých svátků a významných dnů. Postupně se ale před námi vynořoval nový směr a skutečná role knihovny při těchto programech. Proto jsme začali pracovat především s dětskými knihami a v co největší míře zapojili do různých činností i samotné děti a rodiče.
Setkání vždy zahajujeme společnou uvítací písničkou, pozdravíme našeho maskota velrybu Barču a následně již pracujeme se samotnou vybranou knížkou. Čtený text doplňujeme rytmizací básniček a zpěvem písniček s doprovodem Orffových nástrojů. Snažíme se vždy vybírat takové aktivity, které vhodně doplní nosné téma knížky. Často se snažíme o střídání činností, zapojujeme i pohybové hrátky a výtvarné tvoření.
Výše uvedeným způsobem se nám zatím podařilo zpracovat např. knížky Petra Horáčka Husa Líza a vánoční hvězda nebo Modrý tučňák, Šedíka a Bubi Ester Staré, ze zahraničních autorů knížky Marianne Dubuc Prázdniny pošťáka Myšáka a Horská cesta, Kniholapa od Susan Doherty nebo Lvíčka Bertíka autorky Manicy K. Musil.
Protože byl o návštěvu Klubíku ohromný zájem (často přišlo kolem 70 dětí a rodičů), založili jsme postupně další Klubíky na šesti našich pobočkách, kde se pravidelně každý měsíc setkávají rodiče s nejmenšími čtenáři v menším počtu.
Pokud nám počet účastníků dovolí, rádi bychom v budoucnu pracovali s dětmi více individuálně a pomáhali tak vytvářet jejich vztah ke knihám i knihovně.
Za Knihovnu města Hradce Králové Petra Ornstová a Markéta Poživilová
Masarykova veřejná knihovna Vsetín
MVK patřila k jedněm z prvních spolupracujících knihoven na české verzi mezinárodního projektu BOOKSTART. Již v roce 2018 nás oslovila hlavní myšlenka projektu, tj. podpora čtenářské gramotnosti a čtenářství od nejútlejšího věku. Nakoupili jsme sady a se zřizovatelem se dohodli, že dostaneme prostor při pravidelném Vítání vsetínských občánků tak, abychom vysvětlili rodičům novorozených dětí smysl a cíl celého projektu a abychom je motivovali k aktivnímu využívání všech možností, plynoucích z předávaných setů.
Založili jsme dětský klub Čtení s Předčítánkem, který se konal (a stále koná, i když v letošním roce s omezeními a výpadky danými pandemií) jednou ve čtvrtletí. V letošním roce jsme také rozšířili činnost dětského klubu o druhou skupinu, pro rodiče a větší děti, v rozmezí 2 – 6 let, jsme připravovali různé aktivity (práci s knížkami, kreativní tvoření, besedy s odborníky na různá témata apod.) v příjemných interaktivních setkáních v dětském klubu Paleček.
Práce vyplývající z tohoto projektu nás skutečně naplňuje, protože nejde jen o to, že napomáháme rozvoji dětských čtenářských kompetencí a jejich imaginativních schopností, ale navíc se nám daří opakovaně vítat v naší knihovně rodiče těchto dětí, kteří by možná za jiných okolností cestu do knihovny ani nenašli. Toto dlouhodobé pozitivní ovlivňování a kultivování rodinného postoje ke čtenářství obecně nám, vsetínským knihovnicím a knihovníkům, dává smysl ke každoročnímu zapojování se a podpoře projektu S knížkou do života.
Jediný stinný moment v našem případě je, že po celou dobu tří let trvání projektu financujeme nákup sad z vlastních příjmů. Přestože je zřizovatel potěšen naší účastí na Vítání občánků a činností knihovny s tím spojenou, dosud se nám nepodařilo přesvědčit jej, aby knihovně navýšil o nutné náklady spojené s tímto projektem provozní příspěvek. Přes tento fakt jsme rozhodnuti vytrvat a v budoucích letech se projektových aktivit stále účastnit.
Do té nadcházející doby bych přála projektu jeho neochvějnou životaschopnost, stále narůstající počet zapojených knihoven a hlavně přetrvávající nadšení dětí a rodičů, které při projektových setkáních s nimi můžeme s nadšením a nadějí v prohloubení čtenářské gramotnosti našeho národa pozorovat.
Ing. Daniela Divínová, ředitelka MVK