OHLASY VEŘEJNOSTI

„Se synem jsme do knihovny přišli poprvé někdy kolem třetího měsíce, kdy nám byl v rámci programu Setkání miminek představen projekt S knížkou do života a dozvěděli jsme se, že Městská knihovna Sedlčany pořádá dopolední program pro rodiny s dětmi (0-3 roky). Hned následující měsíc jsme knihovnu navštívili ještě jednou na druhém Setkání miminek a od té doby každý měsíc bedlivě sleduji Facebookové stránky Městské knihovny v Sedlčanech a natěšeně očekávám upřesnění data pro navazující program pro „mrňousky“. Byla jsem velice překvapena, jak bohatý program se nechá pro tak malé děti připravit a hlavně z toho, jak syn báječně od tak útlého věku reagoval. Knihovnice je pokaždé fantasticky připravená na hodinový program, který je nabitý od začátku do konce. Nejde jen o nějaké předčítání a pasivní účast, ale děti i rodiče jsou plně zapojeni do děje knihy, která dává téma každému setkání. Četba, říkanky, zpívání, pohybové aktivity bývají doplněné kulisami a dokonce i převleky jak pro děti tak i rodiče. Děti jsou nadšené, radostně plní úkoly a odpovídají na otázky, stejně jako klidně sedí a poslouchají čtený text. Tuto aktivitu máme moc rádi, protože nám oběma mnoho přináší – setkání s dětmi, podobně naladěnými dospěláky, mluvené slovo, zábavu, nové básničky a písničky.“

Martina M.

Vážené knihovnice/ Vážení knihovníci,

ráda bych z pozice rodiče napsala svůj názor na Bookstart v HK ve Wonkově ulici, který se svými dětmi již od prvního setkání navštěvuji. Jako speciální pedagog mohu na Bookstart nahlížet i jinak než běžný rodič, a proto jsem se Vám rozhodla napsat.

Velmi se mi líbí zapojení hudebních složek: zpívání úvodní písně, rytmizace básní či využívání Orffových hudebních nástrojů. Řekla bych, že všechny děti milují hudební nástroje a díky nim udrží pozornost déle. A na ty moje děti to tedy platí obzvlášť.

Povídka, představení knihy, popisování emocí, poznávání barev atd. zpočátku působilo někdy jako improvizace, ale za dobu konání už je vidět ohromná cesta, spolupráce a vychytání překážek.

Pohybová složka je pro mého aktivního klučina záchrana, kdy se může trošku protáhnout, avšak po ní už se nedokáže soustředit nebo rychle zklidnit, aby mohl dál něco tvořit.

Největší kámen úrazu v Bookstartu v Hradci Králové, který byl do současné doby pro děti do 3 let bylo tvoření. Podotýkám, že ne vždy! Ale párkrát se nám stalo, že tvoření můj tenkrát dvouletý klučina nedal. A to je zvyklý doma neustále něco tvořit. Činnost nebyla adekvátní a pozornost po 30-40 minutách neudrží většina dětí tohoto věku.

Jako doporučení bych raději umístila tvoření před pohybové hry.

Závěrem jsem si položila otázku: Jak na tom děti jednou budou s čtenářskou gramotností? Před dětmi bych odpověděla, že určitě dobře a chyběl by mi na to ten správný pohled. Při dětech jsem pochopila, jaký vliv mají rodiče na spolupráci a na tvorbě základů, protože mohu porovnávat jiné rodiče, které nečtou, nevedou ke knížkám a nahrazují elektronikou. Pokud rodiče či prarodiče trochu podají pomocnou ruku, tak věřím, že by to mohlo vést na správnou cestu vybudování dobrých základů čtenářské gramotnosti.

Na závěr bych chtěla celému týmu Bookstart v HK poděkovat. Sleduji Bookstarty i v jiných městech (na facebookových stránkách) a každé město to vede jinak. Z mého pohledu si Hradec vede velmi dobře. Obě moje děti se vždy do knihovny těší a věřím, že díky společnému snažení (my jako rodiče + knihovníci bookstart) budou děti stále knížky zbožňovat a vyhledávat, což bude mít vliv jednou i na učení. Za nás Vás můžeme jedině doporučit a chválit.

S pozdravem

Lída H.